1 Şubat 2013 Cuma

Kırım tarihine ışık tutacak Millet Cevherleri kitabı çıktı


Kırım’ın Millet gazetesinde (1917 – 1920) yayımlanan 400’e yakın makalenin derlendiği Millet Cevherleri adlı kitap Kırım’da basıldı.
Kitabı yayına hazırlayan KırımMühendislik ve Pedagoji Üniversitesi Kırım Tatar ve Türk Dili ve Edebiyatı öğretim üyesi Doç. Dr. Tair Kerimov, “Kitapta Noman Çelebicihan, Cafer Seydahmet, Asan Sabri Ayvazov, Abibulla Odabaş, Osman Murasov, Cemil Kermençikli, Abduraman Kadrizade gibi Kırım Tatar çevresinde önemli yere sahip olan toplum ve kültür faaliyetçilerine yer verildi. Bu kitabın gençlerin, uzmanların sürekli ellerinin altında olmasını hatta eğitim müfredatına bile dahil edilmesini istiyoruz. Örneğin, Gayana Yüksel gazetecilik fakültesinin açılması için çalışıyor. Fakülte için uygun kitap hazırlanıyor.”
“Kitap Kırım Tatar dilinde, Latin ve Arap alfabelerinde basıldı. Makaleler Latin alfabesinde ve orijinalinde olduğu gibi Arap harfleriyle sunuldu. Arap alfabesi ile yazılan yazıları, Kırımlı okurlar ve başka ülkelerde yaşayan Kırım Tatar diasporasının okuyabilmesi için Latin alfabesine çevirdim. Böylece yurt dışında yaşayan Kırım Tatarları, milli kültür, tarih ve edebiyatımız ile tanışma fırsatı bulacaktır” diye konuştu.
Geçtiğimiz yıl Millet gazetesinin 95. kuruluş yıldönümü olduğunun altını çizen Tair Kerimov, “Bu gazete, Kırım Tatar Parlamentosu olan ilk Kurultay’ın sesidir. Bağımsız Kırım Milli Cumhuriyetinin ilân edildiği yıllarda yayın yapmaktaydı” diye ekledi.
Millet gazetesinin baş yazarlığını ilk olarak Asan Sabri Ayvazov, 1918 yılında Abibulla Odabaş ve daha sonra da Osman Murasov yapmıştı.
Millet Cevherleri kitabı, Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel Merkezi'nin desteği ile yayımlandı. Kitap için teknik desteği ise QHA (Kırım Haber Ajansı) sundu. 1000 adet tirajla çıkan kitap, Kırım’daki kütüphanelere ve Türkiye’deki derneklere dağıtılacak.
Derleme kitabın içindeki makaleler ise Kiril alfabesinde yazılmış olarak milletyuzu.blogspot.com ve tatkonvolut.at.ua sitelerinde bulunuyor.
Mavile Abkerimova, Lilya Kulcanay
QHA
Действия:

7 коммент.:

Yorum Gönder